تبلیغات
...::|مـرصـاد نـیـوز|::.. - واکنش نمایندگان به شوخی‌های گزنده احمدی نژاد
به گروه خبری مرصاد نیوز خوش آمدید.

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 25 اسفند 1390


طرح سوال از رئیس جمهور در آخرین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در سال 90 در دستور کار قرار گرفت و پاسخ های همراه با شوخی احمدی نژاد حاشیه های زیادی به دنبال داشت که واکنش تند نمایندگان خانه ملت را برانگیخت.

به گزارش مرصاد نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، طرح سوال از رئیس جمهور بالاخره بعد از ماهها کش و قوس سیاسی و حاشیه هایی که پیرامون خود داشت، در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت تا نام احمدی نژآد به عنوان اولین رئیس جمهوری که توسط نمایندگان ملت مورد سوال قرار گرفته است در تاریخ کشور ثبت شود.

جلسه  پاسخ به سئوالات 79 نفر از نمایندگان با حضور 200 نماینده  به همراه 9 وزیر و معاون رئیس جمهور و 245 نفر از اهالی رسانه آغاز شد.

قرائت سوال های نمایندگان توسط مطهری

در ابتدای این جلسه علی مطهری طراح اصلی سوال از رئیس جمهور طی سخنانی ضمن تشکر از حضور رئیس جمهور در صحن علنی مجلس برای پاسخگویی به سئوالات 79 نماینده امضا کننده این طرح گفت: خوشبختانه برای اولین بار در عمر نظام جمهوری اسلامی ایران موضوع طرح سئوال از رئیس جمهور در مجلس هشتم مطرح شد که این نشان از وجود مردم سالاری واقعی در جمهوری اسلامی است.

تسهیلات مترو ، اشتغال و سهم تولید از یارانه ها و نظریه مکتب ایرانی از مهمترین محور سئوال های 79 نماینده از رئیس جمهور بود که از سوی علی مطهری در جلسه علنی مجلس و در حضور محمود احمدس نژاد مطرح شد.

نمره 20 به من ندهید نامردی و بی معرفتی است

سپس احمدی نژاد در جایگاه پاسخگویی حاضر شد و در بخشی از سخنان خود گفت:من شهادت می دهم که مجلس از همه اختیارات قانونی و فراقانونی خود برای نظارت بر دولت استفاده کرده است.


رئیس جمهور با بیان اینکه وقت کشور با ارزش است و باید با هم آنرا را اداره کنیم، افزود: مسئولیت هایی که در اختیار ما و شماست برای انجام خدمت به مردم است و نباید بگذاریم که گروه بازیها و باندبازیها بر مسائل کشور تاثیرگذار باشد.


احمدی نژاد با اشاره به اینکه باید عدالت و تقوا را رعایت کنیم، تاکید کرد: مسئولیت نباید برای تثبیت قدرت استفاده شود.


وی همچنین خطاب به نمایندگان مجلس گفت: سئوال هایی که مطرح کردید خیلی سخت نبود و به نظر می رسد طراح سئوال از همان هایی بود که با شاستی فوق لیسانس گرفته است!


رئیس جمهور در پایان اظهاراتش گفت: انصاف داشته باشید حالا که می خواهید نمره دهید نمره بالایی بدهید چرا که من خوب پاسخ دادم و حتی اضافه هم نوشتم و اگر کمتر از 20 بدهید بی معرفتی و نامردی است!

بررسی حقوقی پاسخ رئیس‌جمهور به سئوالات نمایندگان/ مجلس بیانیه دهد

 

غلامرضا مصباحی مقدم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اعلام اخطار اصل 88 قانون اساسی گفت: طبق اصل 88 رئیس جمهور یا وزیر موظف اند برای پاسخ به سئوال نمایندگان در صحن علنی مجلس حاضر شده و به سئوالات پاسخ دهند.

رئیس کمیسیون طرح ویژه تحول اقتصادی افزود: رئیس جمهور در جلسه امروز به سئوالات پاسخ نداده و برخلاف آیین نامه طرح سئوال کرد.

 این طراح سئوال از رئیس جمهور در واکنش به پاسخ های احمدی نژاد به سئوالات نمایندگان گفت: رئیس مجلس باید دستور دهد تا کار حقوقی دقیقی روی سئوالات نمایندگان و پاسخ های رئیس جمهور صورت گرفته و بیانیه ای از طرف مجلس در این خصوص منتشر شود.

در ادامه مصباحی مقدم با بیان اینکه رئیس جمهور در سخنانش سئوالات نمایندگان را تحریف کرد، اذعان داشت: رئیس جمهور به سئوال نمایندگان در مورد 11 روز خانه نشینی خود نیز پاسخ نداد و گفت:" احمدی نژاد و استراحت!" رئیس جمهور باید نسبت به این عملکرد خود معذرت خواهی می کرد.
 
رئیس جمهور به هیچ سوالی پاسخ نداد
 
همچنین مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان نیز بعد از سخنان رئیس جمهور در تذکر قانون اساسی گفت: نجابتی که امروز آقای لاریجانی در جلسه سوال از رئیس جمهور به خرج داد بیش از حد بود. واقعاً ‌رئیس جمهور به هیچ یک از سوالات جدی و اساسی 79 نماینده سوال کننده جواب نداد و به نوعی به همه سوال کنندگان توهین شد.

وی افزود: رئیس جمهور در سخنان خود چند بار به نمایندگان توهین کرد. بنده به عنوان رئیس فراکسیون دانشگاهیان فعالیت می‌کنم آیا واقعاً‌ مدرک با زدن شاسی بیرون آمده است که رئیس جمهور این گونه سخن می گوید.
رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس طی تذکر قانون اساسی گفت: نجابت رئیس مجلس در جلسه امروز طرح سوال از رئیس جمهور بیش از حد بود ، درحالی که رئیس جمهور به هیچ یک از سئوالات پاسخ نداد.

لاریجانی باید در جلسه سوال از رئیس جمهور از قانون اساسی دفاع می‌کرد

در ادامه علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری نیز طی تذکر قانون اساسی که بعد از پایان سخنان رئیس جمهور در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس مطرح شد، با بیان اینکه موضوع طرح سوال از رئیس جمهور از نظر شکلی باعث تقویت نظام، دولت و مجلس شد گفت: متاسفانه از نظر محتوا مسایلی مطرح شد که اصلاً مورد قبول نبود.


وی افزود: دراصل 122 و 123 قانون اساسی به صراحت آمده است که رئیس جمهور باید در مقابل ملت، رهبری و مجلس مسئول باشد و در اصل 123 هم آمده است که رئیس جمهور در مقابل مصوبات مجلس مسئولیت دارد اگرچه اسم رئیس جمهور با صراحت عنوان نشده است.


نماینده مردم ساری با تاکید بر این که رئیس مجلس باید در مقابل سخنان رئیس جمهور از قانون اساسی دفاع می کرد، گفت: جلسه سوال از رئیس جمهور از نظر شکلی موجب تقویت نظام، دولت و مجلس شد.

همچنین علی لاریجانی در واکنش به تذکرات و اخطارهای پی در پی نمایندگان به صحبت‌های رئیس جمهور در صحن علنی مجلس گفت: مجلس جای شوخی نیست، جای مسایل جدی و مهم است.


رئیس مجلس با تاکید بر اینکه تعبیر رئیس جمهور مبنی بر اینکه "شاسی را فشار دادند و فوق لیسانس گرفتند"، تعبیر غلطی است افزود: این حرف‌ها جایگاهش مجلس نیست. نمایندگانی که در مجلس هستند یا از حوزه علمیه فارغ‌التحصیل شدند که مدارک حوزوی دارند یا از دانشگاه‌ها فارغ‌التحصیل شدند که مدارک دانشگاهی دارند.


وی از نمایندگان خواست به متن آئین نامه مجلس برای سوال از رئیس جمهور دقت کنند و گفت: طبق قانون اساسی رئیس جمهور به سوالات شما پاسخ داد و آیین نامه هم دستور نداده که در پایان صحبت‌های رئیس جمهور رای‌گیری شود شما هم از ما انتظار نداشته باشید که خلاف قانون اساسی و آیین نامه عمل کنیم.

همچنین در واکنش به اخطارهای قانونی نمایندگان در برابر سخنان امروز احمدی نژاد در مجلس نمایندگان طرفدار دولت ضمن جانبداری از رئیس جمهور رضایت خود را از پاسخ های وی اعلام داشتند.

از پاسخ های رئیس جمهور قانع شدم

روح الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با تأکید بر حق قانونی نمایندگان برای سوال از رئیس جمهور گفت: ما تمایل داشتیم در آستانه سال نو شیرینی انتخابات به کام مردم تلخ نشود اما متأسفانه هیأت رئیسه تصمیم گرفت این اتفاقات بیفتد و طرح سوال در مجلس بررسی شود.


عضو جبهه پایداری تصریح کرد: هیأت رئیسه می تواند با استناد به بازپس گیری 10 امضای طراحان سوال از رئیس جمهور، بررسی طرح سوال را در جلسه علنی، ملغی کند و یا آن را به زمان دیگر موکول کند.


در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه به نظر شما پاسخ رئیس جمهور به سوال نمایندگان قانع کننده بود یا نه، گفت: پاسخ رئیس جمهور برای بنده قانع کننده بود، معتقدم نباید جایگاه رئیس جمهور تضییع شود.

جواب ها و لحن احمدی نژاد قابل پیش بینی بود/ رئیس جمهوردرمورد هدفمندی یارانه ها و مترو به خوبی پاسخ داد

همچنین حمید رسایی از دیگر نمایندگان حامی رئیس جمهور با اشاره به انتقاد احمدی نژاد از رئیس مجلس گفت: امروز اینگونه است که اگر فردی علیه علی لاریجانی رئیس مجلس سخن بگوید قوه قضائیه به شدت برخورد می کند در طی دو هفته گذشته یک طلبه در شهر قم به دلیل پرسیدن10 سئوال از لاریجانی بازداشت شده است و حتی دبیر سیاسی 9 دی به دلیل چاپ یک مطلب در مورد ایشان بیش از 6 روز در انفرادی به سر برد.


نماینده تهران در مجلس در پاسخ به این سئوال که برخی از نمایندگان سئوال کننده از رئیس جمهور از استیضاح وی سخن می گویند، گفت: بنده استیضاح رئیس جمهور را درست نمی دانم.


رسایی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه نظر شما درخصوص لحن و جواب های رئیس جمهور چیست گفت: جواب ها و لحن احمدی نژاد برای ما قابل پیش بینی بود وی در خصوص هدفمندی یارانه ها و مترو به خوبی پاسخ داد.


وی در خصوص ادبیات به کارگرفته شده از سوی رئیس جمهور در این جلسه اشاره کرد و گفت: وقتی سئوال کنندگان در یک سال گذشته از ظرفیت مجلس و رسانه های همسو با خود برای انتقاد و حمله به رئیس جمهور استفاده می کنند طبیعی است که اینگونه سخنان مطرح شود.

بنابراین گزارش برخی دیگر از نمایندگان در گفتگو با خبرنگار مهر اعتراض خود را به نوع پاسخ رئیس جمهور به نمایندگان ملت ابراز داشتند 

 رئیس‌جمهور با پاسخ‌های مستند می‌توانست نمایندگان را قانع کند

بیژن نوباوه در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، با بیان اینکه برگزاری جلسه سئوال از رئیس جمهور افتخاری برای نظام جمهوری اسلامی بود، گفت: با برگزاری این جلسه به دنیا ثابت کردیم که مجلس و دولت در نظام جمهوری اسلامی به وظایف خود عمل کرده و پاسخگو هستند.


وی با بیان اینکه حضور رئیس جمهور در مجلس برای پاسخ به سئوالاتی که برخی از آنها زمانش گذشته بود، مفید بود، گفت:‌ اگر پاسخ های رئیس جمهور مستدل تر و مستندتر بود شاید بهتر نمایندگان را قانع می کرد.


وی افزود: وقتی پاسخ ها مستدل و مستند باشد با ادبیات بهتری بیان خواهد شد.


عضو فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: ‌اگر پاسخ های رئیس جمهور به سئوالات نمایندگان مستدل تر و مستندتر بود با ادبیات بهتری بیان می شد و نمایندگان را قانع می کرد.

ادبیات احمدی‌نژاد برازنده جایگاه ریاست جمهوری نبود

همچنین مسعود پزشکیان در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر، درخصوص فضای جلسه طرح سوال از رئیس جمهور و واکنش نمایندگان گفت: متأسفانه حرف های رئیس جمهور قانع کننده نبود و حتی در بعضی قسمت ها ارتباطی به سوال های مطرح شده نداشت.


وی با بیان اینکه احمدی نژاد برخی جواب ها را سطحی بیان کرد، گفت: اگر آیین نامه داخلی مجلس اصلاح نشود این روند در آینده هم ادامه خواهد داشت.


پزشکیان تصریح کرد: مشکل آیین نامه داخلی مجلس این است که تنها 15 دقیقه به سوال کنندگان وقت داده می شود به دلیل اینکه سوالات تخصصی است لازم است در برخی مواقع چندین نفر که در زمینه سوال مورد نظر تخصص دارند آن را مطرح کنند تا جواب کافی گرفته شود. اما به دلیل ضعف فعلی آیین نامه بالاجبار باید یک نفر صحبت می کرد که آقای علی مطهری از طرف سوال کنندگان انتخاب شد.


نماینده مردم تبریز به ادبیات رئیس جمهور در جلسه سوال اشاره کرد و گفت: این ادبیات برازنده جایگاه ریاست جمهوری نبود، باید بگویم طراحان سوال از رئیس جمهور بسیار تلاش کردند، که محترمانه حرف بزنند اما ایشان در جواب های خود ادبیات درستی نداشتند و به نوعی به یک مملکت و کشور توهین کردند.

 در حق طراحان سئوال اجحاف شد

علیرضا محجوب در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با بیان اینکه جلسه سئوال از رئیس جمهور جلسه خوبی بود، گفت:‌ در جلسه امروز سئوالاتی که شاید حدود یک سال از تاریخ مصرفش می گذشت مطرح شد و رئیس جمهور علی رغم تلاش های قبلی برای عدم حضورش در مجلس، در مجلس حاضر شد و این امر موفقیت بزرگی است.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود:  رئیس جمهور طبق قانون اساسی فقط باید به سئوالات پاسخ می داد ولی تلاش کرد سئوال را با سئوال پاسخ دهند.


وی با بیان اینکه امروز در حق طراحان سئوال از رئیس جمهور اجحاف شد، گفت: رئیس جمهور سئوالات را پیش از این مطالعه کرده بود بهتر بود، ابتدا پاسخ سئوالات را می داد و پس از آن نماینده سئوال کنندگان صحبت می کرد، این حقوق سئوال کنندگان مغفول ماند.

هدف اصلی سئوال از رئیس جمهور فعال کردن ظرفیت نهفته قانون اساسی بود

مجید نصیرپور در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با بیان اینکه اصلی ترین هدف طراحان سئوال از رئیس جمهور فعال شدن ظرفیت‌های نهفته قانون اساسی بود، گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی از ظرفیت‌های خوبی برخوردار است که تاکنون اجرایی نشده است و امروز با برگزاری جلسه سئوال از رئیس جمهور شاهد اجرایی شدن یکی از اصول قانون اساسی بودیم.


نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی در خصوص پاسخ های رئیس جمهور به نمایندگان گفت: ادبیات احمدی نژاد امروز در حد و اندازه رئیس جمهور ایران اسلامی نبود و گفتمان ایشان از سطح پایینی برخوردار بود. امروز ایشان شوخی‌های بی موردی با مجلس کردند.

رئیس‌جمهور بر صحت و سقم اظهارات غیرکارشناسی تأمل بیشتری کند

همچنین رئیس دیوان محاسبات کشور طی نامه‌ای با رد اظهارات رئیس جمهور درباره حضورش در برنامه تلویزیونی و اظهار نظر درباره تخلف یک میلیاردی دولت، گفت: انتظار می رود ریاست محترم جمهوری در مقام دفاع از حقوق ملت در صحت و سقم فرمایشات خود تأمل بیشتری داشته و از ایراد تهمت ناروا به اشخاص خودداری فرمایند.


عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبات کشور طی نامه ای خطاب به رئیس مجلس، پاسخ مطالب مطرح شده از سوی ریاست جمهوری در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۴ اسفندماه) را بیان و خواهان قرائت آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.


در بخشی از این نامه آمده است که ریاست محترم جمهوری در خانه ملت و در پیشگاه نمایندگان مردم اعلام نمودند که ریاست دیوان محاسبات در ایام انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ در رادیو و تلویزیون حضور پیدا کرده و در خصوص پرونده فوق الذکر اظهار نظر نموده است ضمن تکذیب این امر از ایشان خواهشمندیم به منظور اثبات ادعای خود مبنی بر حضور اینجانب در صدا و سیما مستندات مربوطه را ارائه فرمایند. انتظار می رود ریاست محترم جمهوری در مقام دفاع از حقوق ملت در صحت و سقم فرمایشات خود تأمل بیشتری داشته و از ایراد تهمت ناروا به اشخاص خودداری فرمایند.


 

 این چه دولت‌داری است که وزیر خارجه بدون اذن رئیس جمهور کشور را ترک کند
 
همچنین جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه نیز در اخطاری با استناد به اصل 123 قانون اساسی از آنچه "پاسخ شوخی‌ مآبانه رئیس جمهور به سوالات نمایندگان" خواند، به شدت انتقاد کرد و گفت: مردم انتظار دارند مسائل مهم و جدی در مجلس مطرح شود نه اینکه آقای رئیس جمهور با نمایندگان مجلس به شوخی رفتار کند.
وی همچنین با اشاره به اظهارات رئیس جمهور که به شوخی به نمایندگان گفته بود اگر نمره‌ای کمتر از 20 به پاسخ‌های او بدهند، بی‌معرفتی کردند، گفت: این گونه ادبیات از سوی رئیس جمهور درست نیست اگر بنا باشد مجموعه این واژگان و این نامردی‌ها علیه دولت استفاده شود‌،‌ آیا منصفانه است.
جهانگیرزاده با اشاره به پاسخ رئیس جمهور  به سؤال نمایندگان درباره چگونگی برکناری وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور می‌گوید که وزیر خارجه بدون اطلاع وی به ماموریت رفته بودند. خب این چه دولت‌داری و کشورداری است‌ مگر می‌شود وزیر خارجه بدون وزیر خارجه‌ای که حامل پیام رئیس جمهور است، بدون اذن رئیس جمهور کشور را ترک کند و این طور شود که طرف خارجی به وی بگوید که وی برکنار شده است. آیا مردم با این شرایط به ما نمی‌خندند.
طبقه بندی: سیاسی، 
ارسال توسط مرصاد
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی